Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > EU Justice Scoreboard

EU Justice ScoreboardV roce 2014 představila EU třífázový mechanismus na ochranu právního státu.Později v červenci 2018 EU mechanismus posílila a vytyčila nová opatření k prosazování kultury právního státu,předcházení problémům v oblasti vlády práva a efektivnější reakce proti porušování.

Evropskou kulturu právního státu chce evropská komise rozvíjet pomocí pravidelných dialogů s občanskou společností a vytvořením komunikační strategie k právnímu státu,za účelem monitoringu stavu vlády práva v unijních zemích,která umožní detekci problémů a vylepšení kvality soudnictví (EU Justice Scoreboard).
S narušováním vlády práva má v Unii problémy dlouhodobě Polsko a Maďarsko,ale i Rumunsko,Bulharsko či Malta.
Česko a Slovensko možná podobný vývoj,pokud budeme lhostejní,čeká...
Cílem evropské komise není žádný členský stát pranýřovat,ale jde o to bránit Evropany před tyranií nedodržování zásad právního státu.

Česká justice sice patří k těm lepším v Evropě,i náš soudní systém má však jednotlivé problémy a jednotlivá selhání!
Rovněž vykládání Ústavy naším prezidentem je doslova velmi kreativní...

Stále je třeba však jasně v souvislosti s justicí vykolíkovat etické hřiště jak pro některé kontroverzní soudce,tak zejména pro politiky,ať se to mnohým zcela jistě nelíbí...Je to jako u každého soudu,pokud straně řízení šlápnete tzv.na "kuří oko",tak nebude mít radost...

Neustálý zápas o právní stát rozhodnou lhostejní...????
NEBUĎME LHOSTEJNÍ